4.3 Folyo İşlemleri

a. Posting (Borç İşleme)

Odanın veya folyonun hesabına borç eklemek veya borç miktarını düzeltmek için odanın/folyonun içerisinden posting seçilir.

  • Açılan ekranda hesap adına borç türü seçilip diğer alanlar doldurularak işlem tamamlanır. İşlemler yapılırken tutarın önüne eksi koyarak posting yapılırsa bu tutar misafirin borcundan düşecektir.
  • Döviz tipi TL dışında bir şey seçilirse Açıklama alanı kur bilgisini yazabilmek için pasif olur.

*** Misafire dışarıdan tahsis edilen hizmetler için kullanılan "Paid Out" hesabı KDV siz olup aynı tutarda miktarı kasadan otomatik düşer. Kesinlikle para iadesi olarak kullanılmaz.

POSTING HESAP ADI AÇIKLAMA
001 - Room Rates / Odalar Konaklama ücretidir. Her gün auditt otomatik olarak basılır. İstenirse bakiye düzeltmek için kullanılabilir.
002 - Extra Room / Extra Oda İkincil konaklama ücretleridir ( Erken giriş, geç çıkış, ektra yatak, ektra kişi ... gibi)
003 - No Show Gelmeyen rezervasyonun ceza bedelidir .
005 - Day Use / Günlük Kullanım Aynı gün giriş ve çıkış yapan misafirin konaklama ücretidir.
008 - Room Free / Ücretsiz Oda Misafirin konaklamasının ücretsiz olan kısmını girmek için kullanılır.
009 - Room Discount / Oda İndirim Girilen tutarı konaklama ücretinden düşer.
010 - Currency Differences / Kur Farkı Kur farkından kaynaklanan bakiye düzeltmelerinde kullanılır.
099 - Paid Out Misafir adına ödenen ücretler.

b. Ödeme (Tahsilat Girme)

Misafirden alınan ödemeler odanın veya folyonun hesabına Ödeme butonuna tıklanarak girilir. Açılan pencerede hesap ad kısmına tahsilatın nasıl yapıldığı bilgisi seçilip, form doldurularak kaydedilir.

Para iade işlemi hangi hesaptan iade edildiyse seçilip, tutarın önüne eksi koyarak yapılır.

***Eğer folyonun hesabı cariye atılmak isteniyorsa; ödeme tipi "City Ledger" seçilmeli ve muhakkak rezervasyon bir şirkete bağlanmalıdır. Bu şartlar sağlanıyorsa "Ödeme" butonunda Hesap Ad olarak 122-City Ledger (Kredili Konaklama) Seçeneği çıkacaktır. Bu hesap kullanılarak istenen miktar cariye atılır.

c. Posting Transfer ve İptal işlemleri nasıl yapılır?

Tüm posting ve ödemeler folyonun sağ alt kısmında birikir. Sağ tıklanarak İptal, Ters Kayıt , Böl , Transfer ... işlemleri yapılabilir.

d. Desk Folyo Nedir ve Nasıl açılır?

Desk folyo: İstenilen zamanda, istenilen süre açık kalabilecek, istenilen kişi veya şirket için açılabilen folyo tipidir. Yani bu folyoyu siz istediğiniz zaman, istediğin bir amaçla açabilirsiniz.

Desk folyo aktif folyoların altında bulunan "Yeni Desk Folyo Aç" butonu kullanılarak açılıp ve bu ekranda listelenir.

Kapanış kısmında yazılan tarih günü gelince ya uzatılmalı ya check out edilmelidir aksi takdirde gün sonunda hata verir. Açılmış olan bir desk folyoyu düzenlemek ( kapanış tarihi değiştirme, şirket bilgisi düzeltme ... gibi) için Aktif folyolardan ilgili folyoya girip düzenle kısmından işlem yapılır.

Desk folyolar posting transfer ekranında yeni folyo butonuna tıklayarakta açılabilir. Bu sayede folyo içindeki postinglerden istediklerinizi folyodan çıkmadan yeni folyo açıp, bu yeni folyoya transfer edebilirsiniz.

results matching ""

    No results matching ""