4.1 Oda Planı

a. Oda planında renkler ve İstatistik

  • Oda planında renklerin anlamları sağ tarafta bulunan tabloda belirtilir. Her bir oda için büyük kutular odanın konaklama durumu, üzerilerindeki şeritler ise temizlik durumunu ifade eder. Ayrıca tablodaki her renk butonu filtre özelliğindedir.
  • Tablonun üzerindeki arama kutusu misafir ismine göre arama yapmanızı sağlar.
  • Ekranın en altında aktif kullanıcı, Audit ve gerçek tarih bilgisi ve Döviz kurları bulunur.
  • Yine ekranın sağ tarafında Gelenler / Gelecekler , Gidenler / Gidecekler , Kalanlar gibi butonlar bulunur. Bu butonlarla ilgili rezervasyonlar görüntülenir.

Ekranın en alt sağ köşesinde İstatistik tuşu bulunur bu tuş otelin o an ki durumu hakkında özet bilgileri sunar.

b. Oda değişikliği nasıl yapılır?

Sistem Otelde oda değişikliği oda planı veya blokaj ekranında iken tut sürükle bırak şeklinde yapılır veya odanın içerisinde transfer seçeneğinin altında oda transfer seçeneği ile de yapılır.

c. Oda Hizmet durumu nasıl değiştirilir?

Sistem Otelde oda hizmet durumunu değiştirmek için iki yöntem vardır. İlki oda planı ekranında iken odaya sağ tıklayım "İş Emri ekle" seçeneğinden, ikincisi Oda bakımın altındaki Teknik Servis kısmından yapılabilir. Her iki seçenektede İş Emir Ekranı doldurularak işlem tamamlanır.

*** Önemli Uyarı : O.O.O- Out Of Order - Satışa Kapatır ve Kontenjandan düşürür.

  • Sağ tarafta bulunan tarih alanı işlemin başlayıp biteceği tarihtir aksi bir müdahelede bulunulmadığı takdirde işlem belirtilen günde kendiliğinden kapanır. Daha erken kapatmak istendiğinde iş emri açılıp tamam kutucuğu işaretlenip kaydedilir.

d. Oda Temizlik durumu nasıl değiştirilir?

Oda planı ekranında iken odanın temizlik durumu; Temiz, Kirli veya DND (Do not Disturb) olarak değiştirilebilir. Temizlik durumu oda numaralarının üzerinde bulunan ince şeritlerde gösterilir. Durum değiştirmek için oda seçilir sağ tıklanır ve açılan menüden "Oda durum değiştir" seçeneği seçilir.

e. Odaya mesaj nasıl eklenir?

Sistem Otelde oda planı ekranında bulunan her bir oda için odaya veya odadaki müşteriye özel mesajlar eklenebilir. Oda planında iken odayı seçip sağ tıklayarak mesaj ekle seçeneği seçilir.

Açılan pencerede gereken yerler doldurulup kaydedilir.

Eklenen mesaj oda planı ekranında @ işaretiyle görülür. Mouse imleciyle üzerine gelindiğinde detayları gösterir.

** Birden fazla konaklaması olan müşteriler için sistem, checkin ekranında uyarı verip daha sonra odaya mesaj olarak misafirin toplam konaklama sayısını kaydeder.

results matching ""

    No results matching ""